top of page

Розірвання шлюбу

Припинення шлюбу — завжди непростий процес для обох із подружжя. Часто пари, які прийняли рішення розлучатися, прагнуть пройти його максимально швидко без зайвих нервів і складних бюрократичних процедур.

 

Загалом законодавством передбачено декілька варіантів того, як розлучитися.
 

Через відділ ДРАЦС

Коли можливо?

  • у подружжя немає спільних неповнолітніх дітей

  • обидва хочуть розлучитися

Це найпростіший варіант розлучення. Подружжя подає спільну заяву про реєстрацію розірвання шлюбу до відповідного відділу ДРАЦСу. Після спливу одного місяця (якщо ніхто з них не передумає та не відкличе заяву) подружжя особисто має з’явитися до відділу ДРАЦСу і отримати свідоцтво про розірвання шлюбу.

 

Маючи електронно-цифровий підпис, подати спільну заяву на розірвання шлюбу можливо онлайн через сайт Мін’юсту, що значно пришвидшить процес, але не позбавить особистого відвідування відділу ДРАЦСу.

 

Витрати
Станом на 2022 рік державне мито – 8.5 грн. + комісія банку.

Скільки часу займає процедура?

30 днів

«Мирний» судовий варіант (за спільною заявою подружжя)

Коли можливо?

  • у подружжя є неповнолітні діти

  • обидва хочуть розлучитися

  • існує домовленість про те, з ким будуть проживати діти після розлучення та розмір аліментів

  • подружжю репутаційно важливо, аби у рішенні суду було вказано, що рішення про розлучення прийнято ними «спільно»

У такому випадку подружжя подає спільну заяву про розірвання шлюбу до суду та долучає до неї нотаріально посвідчений договір про аліменти й порядок участі у вихованні дітей. Далі судова справа розглядається у спеціальному порядку (в окремому провадженні).

 

Витрати

  • вартість послуг нотаріуса за посвідчення аліментного договору / державне мито — 1 % від загальної суми аліментів до досягнення дітьми повноліття.

  • станом на 2022 рік судовий збір – 496.20 грн. + комісія банку.

Скільки часу займає процедура?

Орієнтовно 2 місяці + 30 днів для набрання рішенням законної сили. Хоча законодавство зобов’язує суди розглядати такі справи за один місць, на жаль, на практиці, враховуючи об’єктивні причини, такий процес зазвичай займає більше часу.

«Конфліктний» судовий варіант (у позовному провадженні)

Коли можливо?

  • у подружжя є неповнолітні діти

  • один з подружжя не хоче розлучатися

  • домовленості про аліменти та місце проживання дітей немає або подружжя не хоче укладати відповідний договір про аліменти та виховання дітей

У такому випадку один з подружжя подає позов про розрізання шлюбу, а другий погоджується на розірвання шлюбу (чим пришвидшує розгляд справи) або не погоджується на розлучення (чим затягує розгляд справи). За загальним правилом питання щодо того, з ким залишаються проживати діти, аліментів, поділу майна у справі НЕ підіймаються. Суд розглядає справу у спрощеному порядку або у загальному.

Витрати

Станом на 2022 рік судовий збір становить – 992.40 грн. + комісія банку.

Скільки часу займає процедура?

Орієнтовно 2-4 місяців + 30 днів для набрання рішенням законної сили. Окрім цього, якщо у пари є діти, суд може надати строк для примирення –  від 1 до 6 місяців, якщо про це буде просити один з подружжя або у вкрай рідкісних випадках за власною ініціативою суду. За бажанням одного з подружжя судовий процес можна затягнути на роки (відкладати засідання через неявку, хворобу чи інші поважні причини, просити строк для примирення, оскаржувати рішення суду до вищих інстанцій тощо). Тому у випадку складного конфлікту і відсутності так званої «згоди» іншого на розлучення, без допомоги сімейного адвоката не обійтися.

Документи необхідні для розірвання шлюбу:

  • ОРИГІНАЛ свідоцтва про шлюб;

  • копії паспортів чоловіка та дружини;

  • копії ідентифікаційних кодів (реєстраційного номера облікової картки платника податків) чоловіка та дружини;

  • копії свідоцтв про народження дітей.

 

Як показує практика, розлучення зажди є високоемоційним процесом. Весь судовий процес розлучення «під ключ» можна доручити адвокату та провести його дистанційно без вашої участі у судових засіданнях. Тому, якщо ви хочете, аби ваш шлюборозлучний процес пройшов максимально комфортно без вашої участі в суді, а ризики його затягнення були мінімізовані, звертається.

©2022 Анастасія Бєлікова

bottom of page