top of page
Пошук

Аліменти в умовах війни

  • Фото автора: Анастасія Бєлікова
    Анастасія Бєлікова
  • 31 жовт. 2022 р.
  • Читати 4 хв

Оновлено: 30 серп. 2023 р.

Питання стягнення аліментів у воєнний період залишається особливо гострим та актуальним. Активні бойові дії, тимчасова окупація, втрата доходів значної частини населення внесли свої суттєві корективи у процес їх стягнення.


Аліменти продовжують нараховуватися і стягуватися


У зв’язку із повномасштабним російським вторгненням запроваджено заборону стягнення платежів з заробітної плати, пенсії, стипендії та інших доходів протягом дії воєнного стану. Проте таке правило не поширюється на стягнення аліментів. Тому аліменти як і раніше визначаються, нараховуються і стягуються у тому ж порядку, що й до війни.


Водночас встановлено заборону відкриття виконавчих проваджень та вжиття заходів примусового виконання рішень на території, яка є тимчасово окупованою. Це означає, що якщо боржник зареєстрований (працевлаштований, має майно) на тимчасово захопленій території, то відкрити виконавче провадження і реально стягнути аліменти стане проблематично. Окрім цього, за виконавчими провадженнями, що були відкриті раніше до повномасштабного вторгнення на окупованій території, також забороняється проводити виконавчі дії та стягувати кошти. Виконавчі служби у тимчасово окупованих регіонах позбавлені доступу до загальної Автоматизованої системи виконавчого провадження.

Ця проблема частково вирішується шляхом видачі окремих наказів Міністерства юстиції України, якими визначається до якого територіального органу виконавчої служби слід звертатися у подібних випадках. Так, для прикладу, Наказом № 2373/5 «Про визначення органу державної виконавчої служби, який здійснюватиме примусове виконання рішень» визначено, що примусове виконання рішень, місцем виконання яких є Херсонська область, здійснює виконавча служба у Кіровоградській області.


Тому актуальну інформацію щодо функціонування конкретної виконавчої служби та можливості відкриття виконавчого провадження слід перевіряти на офіційному сайті Міністерства юстиції України.


Підсудність справ


Основною проблемою, яка виникла з моменту повномасштабного вторгнення, це питання до якого суду звертатися за стягненням аліментів, якщо стягувач або платник аліментів зареєстрований чи продовжує проживати на тимчасово окупованій території. Для розв’язання цієї проблеми Верховний Суд тимчасово змінив територіальну підсудність окремих судів. Інформація щодо зміни територіальної підсудності оновлюється в залежності від деокупації окремих регіонів і відновлення роботи судів. Актуальну територіальну підсудність можна перевірити за посиланням.


До того ж поширеним питання стало, як стягнути аліменти через суд, перебуваючи в іншій області чи за кордоном. Проблема відсутності фізичного доступу до відповідного суду або значної територіальної віддаленості від нього вирішується завдяки функціонуванню електронного суду, за допомогою якого можна в електронному режимі подати усі необхідні документи та отримувати документи з суду, та системі відеозв’язку Еasycon, через яку можна брати участь у справі у режимі відеоконференції, маючи електронний цифровий підпис.


Аліменти з військовослужбовців


У законодавстві чітко зазначено, що жодних обмежень щодо стягнення аліментів з військовослужбовців не існує.


До того ж Постановами Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 р. № 122 та від 11.11.2022 р. № 1263 додатково закріплено, що з військовослужбовців Збройних Сил України, інших військових формувань, Держспецзв’язку, Держприкордонслужби, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів внутрішніх справ, Національного антикорупційного бюро, Державного бюро розслідувань, БЕБ, служби цивільного захисту та Державної кримінально-виконавчої служби, співробітників Служби судової охорони стягнення аліментів провадиться з усіх видів грошового забезпечення, зокрема додаткової винагороди, яка виплачується на період воєнного стану.


Тобто, військовослужбовці сплачують аліменти на загальних засадах з усіх видів доходів, зокрема із додаткової винагороди, яку отримують у розмірі у розмірі 30 000 грн та 100 000 грн. у період дії воєнного стану (так звані «бойві»).


Аліменти з батьків, які втратили доходи під час війни


Тут так само все без змін. Безробіття, втрата майна, джерел доходів не звільняє від сплати аліментів. Водночас усі санкції за несвоєчасну сплату аліментів також підлягають накладенню (арешти на майно, заборона керування транспортним засобом, заборона користування зброєю, заборона виїзду за кордон, притягнення до адміністративної та кримінальної відповідальності). Єдиним варіантом для осіб, які втратили усі доходи та майно або фізично не мають можливості сплачувати аліменти через перебування в окупації, – це надалі звертатися до суду з позовом про зменшення розміру аліментів або звільнення від сплати аліментної заборгованості.


Пеня не скасовується


Багато хто вважає, що у період воєнного стану пеня за прострочення сплати аліментів не нараховується. Проте це не так, жодних винятків при нарахуванні пені в умовах воєнного стану не передбачено. Як і раніше, за прострочення зі сплати аліментів передбачено нарахування пені у розмірі 1% суми аліментів за кожен день прострочення, починаючи від першого дня прострочення до дня їх повного погашення або до дня ухвалення судом рішення про стягнення пені, але не більше 100% заборгованості.

Водночас не слід забувати, що пеня не нараховується автоматично, а лише за окремим рішенням суду і виключно за умови наявності вини платника, яку очевидно, буде складніше довести, якщо причиною несплати була втрата доходу через війну.


«Мирний» спосіб стягнення аліментів


Позасудовий спосіб стягнення аліментів залишився не менш актуальним у воєнний період. Так, батьки можуть у будь-який момент домовитися про розмір аліментів і укласти відповідний аліментний договір, який підлягає нотаріальному посвідченню. Будь-яких обмежень для нотаріусів для посвідчення таких договорів наразі не існує. У випадку, якщо обоє батьків перебувають за кордоном, то відповідний договір вони можуть посвідчити у консульстві або у місцевого нотаріуса з подальшою легалізацією/апостилізацією за необхідності. При цьому, зобов’язання з утримання дитини, закріплені в договорах, укладених до введення воєнного стану, так само залишаються чинними та обов’язковими до виконання.


Отже, війна не звільняє від обов’язку зі сплати аліментів і є перешкодою для отримання аліментних платежів. Загалом, стягнення аліментів у воєнний час не зазнало кардинальних змін, окрім як виконання рішень на тимчасово окупованих територіях та зміни підсудності судових справ. Як і раніше, утримання дітей та забезпечення права на рівень життя, достатній для їх гармонійного розвитку, залишається одним із пріоритетних для держави.

 
 
 

Comments


©2022 Анастасія Бєлікова

bottom of page